Jak obserwacja ptaków wpływa na nasze samopoczucie, a obcowanie z naturą pomaga regulować emocje


Wywiad w kwietniowym wydaniu Wysokich Obcasach Extra. „W wydaniu przeczytać można rozmowę ze Sławomirem Murawcem – psychiatrą, psychoterapeutą, współautorem książki „Ornitologia terapeutyczna”, który tłumaczy, jak obserwacja ptaków wpływa na nasze samopoczucie, a obcowanie z naturą pomaga regulować emocje”.
Wywiad zatytułowany „Odlot” przeprowadziła Redaktor Agnieszka Jucewicz.

Oczywiście ważne tło dla wywiadu stanowi pandemia COVID-19. Poczynając od takiej analogii: „Jak w słynnej scenie z „Seksmisji”, kiedy to jeden z bohaterów widząc bociana, krzyczy: „Bocian! Patrz, bocian! Jak on żyje to znaczy, że my też możemy”. Niektórym obserwacja ptaków dawała poczucie bezpieczeństwa, że tu dzieje się jakaś katastrofa, w sensie mamy pandemię, ale tam jest coś stałego, niezmiennego. Ptaki nadal latają, śpiewają, mają swoje zwyczaje. Jakby nic strasznego się nie działo. Życie biologiczne trwa. I to jest kojące, bo skoro stanowimy element tego życia, to można mieć nadzieję, że też przetrwamy.

U części respondentów ptaki budziły silne skojarzenia z wolnością. Z możliwością ucieczki od rzeczywistości, „odlotu”, przekroczenia granic, które w tej chwili nie bardzo możemy przekroczyć, a ptaki mogą to zrobić w każdej chwili”.

https://kulturalnysklep.pl/product-pol-99044-WYSOKIE-OBCASY-EXTRA-04-2021.html